Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Poradna (2)

Internetová poradna na Bezpečně online

Nevíte si s něčím na internetu rady? Naše poradna slouží všem uživatelům internetu, kteří se dostanou do nesnází, zajímají se o problematiku bezpečného internetu a rádi by se dozvěděli, jak konkrétní problém řešit. Zabýváme se nejčastějšími problémy, na které uživatelé v online prostředí narazí a které se týkají především sociálních sítí, ochrany soukromí, komunikace online a kyberšikany. Pokud byste sami měli jakýkoliv podnět, týkající se problematiky online bezpečnosti, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi Váš příspěvek do poradny zařadíme.

V případě, kdy se dostanete v prostředí online do jakýchkoliv nesnází, neváhejte kontaktovat pomocnou linku Pomoconline.cz, kde vám školení odborníci jistě poradí. V případě, kdy potřebujete nahlásit výskyt škodlivého obsahu anebo škodlivých projevů chování online, obraťte se na Horkou linku, provozovanou v rámci projektu Safer Internet, anebo přímo na Polici ČR prostřednictvím její služby Hlášení kyberkriminality.

Pomoc online Horká linka Horká linka Policie ČR

 

 

Časté dotazy

Jak správně nastavit účet na Facebooku pro lepší soukromí?

Často na našich internetových stránkách informujeme o různých nebezpečích, které se týkají nesprávného nastavení uživatelského profilu na Facebooku. Nejčastější chyby se týkají především zveřejňování osobních údajů, ke kterým samozřejmě patří adresa bydliště, telefonní číslo, e-mailová adresa a u mladých uživatelů např. i adresa školy, na kterou dochází. Stejně tak je tomu i u informací, které v prostředí sociální sítě sdílíme a jejichž prostřednictvím o sobě prozrazujeme více, než bychom museli a je vhodné pro naši bezpečnost.

Přinášíme podrobný návod, jak si nastavit účet na Facebooku tak, aby bylo zachováno vaše soukromí při minimalizaci potenciálních rizik, které jeho nesprávným užíváním vznikají.

Návod k nastavení profilu najdete zde.

Jak nakupovat na internetu bezpečně?

V posledních letech stále roste podíl internetového nakupování a je jednoznačné, že s rozvojem mobilních zařízení stále více zákazníků přichází na chuť nakupování z pohodlí domova. Mnoho z nich si ovšem neuvědomuje, že internetové nakupování s sebou nese jistá rizika a každoročně tak roste počet bezpečnostních incidentů s ním spojených. Přinášíme základní sedmero pravidel, jejichž dodržováním lze riziko onilne nakupování minimalizovat.

  1. Připravte na nákupy své zařízení: Stejně jako musí být závodní auto připraveno před důležitým závodem, měl by být i váš počítač nebo mobil připraven pro nakupování online. Věnujte čas tomu, abyste aktualizovali operační systém, internetové prohlížeče, antivirový program a anti-malware systém.

  2. Zůstaňte u prověřených obchodů: Nakupujte od obchodníků, kteří si vybudovali reputaci tím, že dělají to, co slíbí, a jsou schopni dodat nabízené zboží včas. Poslední věc, kterou byste si před svátky přáli, je darovat špatné dárky nebo nedarovat nic, protože objednané zboží nedorazí včas.

  3. Vyžadujte zabezpečenou komunikaci: Jestliže nakupujete online, dbejte na to, aby byla veškerá komunikace šifrovaná použitím protokolu SSL. Je to standard, který slouží k šifrování komunikace mezi uživatelem a serverem. Na první pohled to poznáte tak, že je v adrese zobrazen odkaz s HTTPS. Jestliže chcete nebo musíte nakupovat přes WIFI, nakupujte raději z domova nebo ze zabezpečené WIFI sítě. To poznáte tak, že je u WIFI sítě symbol zámku, což značí, že je zabezpečena. Vyhnete se tak riziku, že informace, které odesíláte skrze tuto bezdrátovou síť, mohou být zneužity a zobrazeny někým jiným.

  4. Nečekejte peníze za odpovědi na otázky: Na internetu se objevuje mnoho lákavých nabídek, které nabízí peníze za odpovědi na jednoduché a krátké otázky typu “Používáte internet doma i v zaměstnání”, “Jakou barvu má toto červené auto?” apod. Pokud vám tedy bude někdo na stránkách nabízet např. tisíc korun za odpovědi na krátký dotazník, rozhodně na nic neodpovídejte, na nic nečekejte a stránku pro jistotu zavřete.

  5. Zabezpečte svá zařízení: Chraňte svá zařízení tím, že je opatříte heslem. Znemožníte tak případným zlodějům přístup k vašim soukromým datům. Taková hesla lze nastavit v každém zařízení. Vyberte si hesla, která jsou pro vás jednoduše zapamatovatelná, ale útočníkům se budou jen těžce hádat. Nastavte si automatické zamykání zařízení opravdu bezpečným heslem, čímž ochráníte zařízení i v případě, že ho zapomenete zamknout sami. Tím bude zařízení chráněno i pro případ, že ho ve stresu z nakupování dárků zapomenete v taxi, MHD nebo vám ho někdo ukradne.

  6. Dávejte si pozor na málo uvěřitelné nabídky: I když to v některých případech bude určitě lákavé, vyhněte se obchodům, které nabízí zboží neuvěřitelně levně. Je to zkrátka vysoce rizikové. Vzpomeňte si na lidi, kteří nakoupili až příliš levně a své zboží třeba nikdy nedostali. Vždy se dívejte na reference obchodu.

  7. Zůstaňte obezřetní i po svátcích: Po svátcích má většina z nás tendenci nevěnovat pozornost výpisům z účtů, které dostáváme v papírové, nebo stále častěji v elektronické podobě. Pokud budete okradeni, nebo budou vaše platební údaje zneužity, je výpis první možnou cestou, jak to zjistit. Zaměřte se na transakce, kterých si nejste vědomi. Pokud se tedy na výpise objeví transakce nějakého místa na světě, kde jste nikdy nebyli, nebo jste tam neprováděli žádný obchod, zbystřete a pátrejte. Jen tak velmi rychle zjistíte, kam peníze odtekly a můžete se rychle postarat o nápravu.

Jaké mohu použít nástroje rodičovské kontroly?

Internet je plný zajímavých informací a zábavy, které jsou na dosah doslova několika kliky myší. Dnešní žáci a studenti jej bohatě využívají pro získávání a sdílení potřebných informací a život bez tohoto nástroje si už jen stěží dokážou představit. Internet má i své stinné stránky, kromě škodlivého a nevhodného obsahu jsou to nebezpečné projevy chování. Je naprosto pochopitelné, že rodiče mají snahu blokovat dětem přístup k internetovému obsahu a starat se o to, aby byly v maximální míře chráněny před potenciálním nebezpečím.

Dnes je možné k internetu přistupovat z mnoha typů zařízení. Těmi nejpopulárnějšími se stávají tablety a chytré telefony. Přinášíme základní přehled programů a aplikací, které slouží jako nástroje rodičovské ochrany pro filtraci škodlivého obsahu online.

 

Úrovně zabezpečení

Integrované v operačním systému

Všechny operační systémy disponují možnostmi rodičovské kontroly, prostřednictvím kterých lze blokovat některé webové stránky, na které dítě přistupuje ze svého profilu. Pro nejrozšířenější operační systém Windows je k dispozici nástroj Windows Zabezpečení rodiny, prostřednictvím kterého lze nejen blokovat stránky, ale také sledovat historii pohybu dítěte po internetu a jeho aktivity, které v jeho prostředí vykonává. Lze nastavit časové omezení brouzdání, vytvořit filtry atd.

Nástroj s podobnými vlastnostmi nabízí i Apple ve svém operačním systému MacOS. Lze jeho prostřednictvím omezit čas trávený na počítači, filtrovat emaily a iChat konverzaci na webových stránkách.

Ochrana chytrých telefonů

Existují nástroje jak pro mobilní operační systémy Android, tak i iOS. Můžete si naistalovat aplikace, které uchovávají historii aktivit uživatele při používání internetu. Bezpečnostní aplikace mohou skenovat operační prostředí mobilního telefonu a automaticky mazat aplikace, kterém reprezentují potenciální hrozbu. Aplikace lze stáhnou z internetu a instalovat do prostředí mobilních telefonů.

Ochrana v prohlížeči

Pro nejrozšířenější prohlížeče jsou k dispozici nástroje a dodatky, které nabízí dobrou úroveň rodičovské kontroly. Nabízí možnost blokování stránek podle různých kritérií, jako např. jména, popisu, URL adresy apod. Nastavení je chráněno heslem, takže dítě by nemělo mít možnost nastavení obejít. Dobrým příkladem takové služby je např. Parental Control Bar, který pomáhá blokovat webové stránky s možností zaheslování.

 

Top 6 internetových filtrů/nástrojů rodičovské ochrany

6. K9 Web Protection, více informací také zde

5. Sentrypc

4. Norton 360

3. AVG Family Safety

2. Kidswatch

1. Net nanny parental controls

 

Top 4 aplikací rodičovské kontroly pro chytré telefony

4. K9 Web Protection

3. Norton Online Family

2. Kids Place – parental control

1. Littleye

Jak zablokovat hovory/SMS z určitého čísla?

1.       Operátor zpravidla takovou službu nenabízí  (možnost je u T-Mobile, telefonní číslo lze i zablokovat. Je to ovšem zpoplatněno částkou 476 Kč vč. DPH)

2.       Je možné požádat Policii ČR, ale pokud se nejedná o něco závažného (trestný čin stalking, tak to PČR odloží – respektive se tím vůbec nebude zabývat: Telekomunikační zákon 151/200 Sb. říká: "Poskytovatel veřejné telefonní služby je povinen na žádost jeho účastníka na jeho náklady zajistit službu identifikace zlomyslných nebo obtěžujících volání, a to zpětně u konkrétních volání, která účastník označí jako zlomyslná nebo obtěžující, nejpozději však do dvou měsíců ode dne uskutečnění takového volání." Je nepříjmné, že zákon v tomto myslí obtěžujícím voláním pouze obtěžování na tísňových linkách.

3.       Pokud má mobil tuto schopnost – lze nastavit přímo v mobilu

4.       Lze využít aplikaci – jako například Calls Blacklist pro Android na https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vladlee.easyblacklist&hl=cs

Máte problémy s domácím násilím, stalkingem anebo kyberšikanou?

Pokud se cítíte ohroženi jedním z uvedených problémů, anebo máte jiné problémy, které jste se rozhodli řešit, využijte služeb organizace proFem, která se na tyto problematiky specializuje.

V rámci své činnosti se zaměřuje také na bezpečnost online a poradenstvím pro oběti kyberšikany.

Jak smazat svůj profil na Facebooku?

Facebook nabízí určitě mnohé přednosti a nejeden uživatel především z řad dětí a mládeže si bez denodenní přítomnosti na této sociální síti nedokáže svůj život už vůbec představit. Díky Facebooku se ovšem také můžeme dostat do problémů, a to předvším ve chvíli, kdy se znelíbíme někomu v našem okolí a dotyčný na nás začne vést cílený útok. Často se takové projevy mohou dostat až do těžko kontrolovatelné fáze a oběti přinést nemalé problémy. Za mnoho potenciálních problémů si ovšem uživatelé také mohou sami. Nejsou žádnou výjimkou případy, kdy v bujaré náladě uživatelé umísťují do prostředí Facebooku fotografie, na kterých by se po vystřízlivění nejraději neviděli, ale to už bývá zpravidla pozdě. A tak ať už jsou důvody jakékoliv, mohou nastat případy, kdy uživatelé potřebují svůj profil smazat.

Nicméně mohou často narazit na to, že trvale smazat profil není zas až tak jednoduché. Přinášíme pár rad, jak na to.

Nejprve je dobré se rozhodnout, zda chcete svůj profil pouze deaktivovat, nebo úplně smazat. Deaktivace znamená, že váš účet bude „zneviditelněn“, nebude se zobrazovat vašim přátelům ani nebude možno ho vyhledat ve vyhledávačích. Veškerá data, fotografie, skupiny atd. však zůstávají na serveru Facebooku k dispozici a pokud se rozhodnete po čase účet znovu aktivovat, bude to možné. Deaktivace účtu se dělá poměrně jednoduše. V Nastavení účtu kliknete na záložku (druhou shora) Zabezpečení a dole rozkliknete odkaz Deaktivujte svůj účet. Pokud chcete někdy v budoucnu svůj účet opět aktivovat, přihlásíte se normálně pod svým e-mailem a heslem a účet si znovu plně aktivujete.

Obr01 Obr02

Pokud se rozhodnete účet úplně a definitivně smazat, není to tak jednoduché, musíte splnit několik kroků. Nejprve je asi dobré si stáhnout ze svého účtu kopie informací (jedná se o vaše ID, fotky, zprávy, chat, přátelé, ale i reklamy, šťouchnutí atd.). To se dělá tak, že kliknete na Nastavení a na první kartě Obecné dole kliknete na Stáhněte si soubor se svými daty.

Obr03 Obr04

Pak pokročíme k samotnému smazání profilu. Nejlépe je kliknout zcela dole na stránce Facebooku vpravo na odkaz Nápověda. Dále pak kliknete na Správa účtu (třetí odshora v levém menu) a dále na Deaktivace, odstranění a zvěčnění účtu (čtvrté odshora v levém menu).

Obr05 Obr06

Dále na této stránce v článku Jak mohu svůj účet trvale odstranit na odkaz vyplňte tento formulář na konci druhého odstavce. V kartě, která vám vyskočí kliknete na Odstranit. Na další kartě musíte vyplnit své heslo a opsat text v rámečku. Objeví se upozornění, že během 14 dní bude váš účet trvale odstraněn, pokud se během této doby nepřihlásíte na Facebook pod tímto účtem.

Obr07 Obr08

Obr09 Obr10

Pozor: za přihlášení se pokládá i to, pokud použijete některou ze služeb, se kterou je Facebook spojen (např. Jízdomat, některé slevové servery atd.) Pokud to nevydržíte a během těchto 14 dní se na Facebook přihlásíte, musíte opět zadat smazání účtu a celý proces nastává znovu, běží nových 14 dní. Je dobré vědět, že i pokud si profil zcela smažete, zůstanou na serveru Facebooku vaše jméno, fotografie a např. třeba propojení na tzv. facebook conect, tedy stránky, které s facebookem souvisí.

Obr11

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
Safer internet Bezpečně online OnlineHotline OnlineHelpline
Horká linka Policie ČR
Když narazíte na ilegální obsah na internetu – nahlaste ho kliknutím na tlačítko
HLÁSÍM NEZÁKONNÝ OBSAH
OnlineHotline
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd