Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Newsletter 8/2015 (10)

Vážení příznivci bezpečnějšího internetu,

ať už jste se právě vrátili ze svých dovolených, teprve se na ně chystáte nebo už žijete ve víru vrcholících příprav na blížící se zahájení školního roku 2015/2016, po krátké prázdninové odmlce jsme opět zde s pravidelným souhrnem novinek z dílny Národního centra bezpečnějšího internetu. Událostí léta pro celý IT svět jistě bylo uvedení nové verze Windows, s nimiž Microsoft zcela boří svůj dosavadní přístup k licenční politice svého operačního systému a poprvé ve své historii jej nabízí legálním uživatelům předchozích verzí W7 a W8.x po dobu jednoho roku ke stažení zdarma. V té souvislosti se objevilo mnoho článků i úvah na téma, zda je cenou za OS poskytnutý zdarma míra a intenzita sledování uživatele a odesílání reportů o jeho aktivitách. Pokud jste už na W10 přešli nebo se na ně v nejbližší době chystáte, minimálně věnujte zvýšenou pozornost nastavení v částech Soukromí a Sítě a internetu. Po instalaci zjistíte, že je většina z nich, týkající se sdílení a sledování, aktivní (u verzí Pro a Home). Je nanejvýš vhodné se s nimi seznámit a část z nich i vypnout.

S novým školním rokem startuje i další fáze projektu Praha bezpečně online. V průběhu čtyř měsíců nabídne celkem 72 celodenních kurzů určených pro učitele, sociální pracovníky, pracovníky policie a odborníky z pražských městských částí. V rámci projektu bude také zdarma přístupná sada e-learningových lekcí. Pokrývají základní témata online bezpečnosti a dobře poslouží potřebám pedagogů jako zdroj nejaktuálnějších informací z oblasti online bezpečnosti.

V průběhu podzimu se také můžete těšit na tradiční konference NCBI v Senátu PČR a na Magistrátu hl. m. Prahy a nebudeme se ani vyhýbat tématům kybernetické bezpečnosti. Kampaň Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti je už ve fázi intenzivních příprav a proběhne v říjnu.

Přejeme vám příjemné poslední prázdninové dny a bezproblémové zahájení školního roku. Ať se vám daří mít pod kontrolou vaše svěřence s jejich nejmodernějšími výkřiky digitální techniky, kterými budou po prázdninách jistě bohatě vybaveni, a mnoho trpělivosti při vysvětlování zásad jejich bezpečného užívání spolu s dostatečnou ochranou osobního prostoru.

Národní centrum bezpečnějšího internetu,

Saferinternet.cz

Aktuálně: Praha bezpečně online vás zve na kurzy online bezpečnosti

Už v záři startují první kurzy online bezpečnosti určené pražským pedagogům a zástupcům Policie ČR. Účast na kurzech je díky podpoře MVČR a hl. m. Prahy bezplatná. Tématem kurzu pro pedagogy je výchova k bezpečnému a etickému užívání internetu a informačních a komunikačních technologií na ZŠ a SŠ. Kurz se věnuje tématu ochrany žáků před elektronickým násilím a kyberkriminalitou. Zabývá se i integrací elektronické bezpečnosti a etiky do školních předpisů, kurikula a běžného školního života. Podrobný obsah najdete v pozvánce ke stažení. Vzdělávací program je jednodenní s časovou dotací osm výukových hodin.

Policistům program poskytne informaci o faktorech, které se podílejí na vzniku informační delikvence. Zaměřuje se zejména na děti a mladistvé. Zabývá se také právním a trestně právním řešením problematiky, doporučenými postupy a systémovými řešeními na úrovni policie a jejích složek. Poskytne také vhled do prožívání a potřeb obětí online delikvence a doporučení pro práci s dětskými oběťmi a agresory. Více informací o plánovaných kurzech najdete na webových stránkách projektu zde. Nezapomeňte se včas registrovat.

Více informací zde a zde.

Číst dál...

Aktuálně: Jsme tolerantní? A kdo je závislák? Děti, odpovězte a vyhrajte!

Již jen týden zbývá do konce soutěže iSejf! A děti od šesti do osmnácti let mají stále možnost vyhrát tablet nebo mobil. Ty, kterým je 6 až 11 let, mají za úkol popsat, jak se liší online závislák od uživatele, který na “síti“ závislý není. Mladší účastníci se mohou do soutěže zapojit zde. Teenageři (12 až 18 let) se pak mohou zamyslet nad aktuální otázkou: Jsme v Česku tolerantní?

Soutěž pro starší účastníky je vyhlášena u příležitosti Evropského dne obětí zločinů z nenávisti. A právě v tento den odstartovalo kolo iSejfu, věnující se této problematice. A jak se zúčastnit? Stačí zodpovědět a rozvést jednoduchou otázku: Jsme v Čechách tolerantní? Kreativitě se meze nekladou. Soutěžní příspěvky můžete přidávat zde.

Tyto dvě kola soutěže iSejf končí 30. srpna. Během prvního zářijového týdne proběhne hodnocení a výsledky budou zveřejněné 10. září na facebookových stránkách Bezpečně Online. Hodně štestí!

Více informací o soutěži najdete zde.

Číst dál...

Z domova: Pozor na závislosti na internetu a digitálních technologiích

O tom, že netolismus není rizikovým jevem jen pro děti a mládež, nás přesvědčily výsledky výzkumu společnosti Intel. Na vzorku 1200 uživatelů digitálních technologií v České republice a na Slovensku zkoumal, do jaké míry jsme na digitální technice a internetu závislí během letních dnů. Výsledky výzkumu nejsou pro nás uživatele nijak lichotivé. Naopak. Poukazují na skutečnost, že mnozí z nás by se měli nad svými zvyklostmi minimálně zamyslet, ne-li se jít poradit s odborným lékařem.

Zkrátka bez svých tabletů, mobilů a notebooků už nedáme ani ránu. Nadpoloviční většina mužů je během svých dovolených používá k práci a krátí se intervaly kontrol mobilů. Od online světa se nechceme odtrhnout i s vědomím skutečnosti, že pravý odpočinek a relaxace nastává právě při odložení pracovních povinností.

Více informací najdete zde.

Číst dál...

Z domova: Nové e-learningové lekce a soutěžní kvíz pro děti a studenty: mají šanci vyhrát mnoho zajímavých cen

V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet jsou spuštěny a zdarma k dispozici nové e-learningové lekce pro děti a mládež. Nabízíme celkem devět kurzů, které se zabývají nejaktuálnějšími tématy z oblasti online bezpečnosti. Mladí uživatelé internetu tak mají šanci se seznámit se základy ochrany osobních údajů ve světě online, jak se projevuje závislost na internetu a jak proti ní bojovat. Nechybí lekce o metodách sociálního inženýrství a dnes nadmíru aktuální téma sociálních sítí.

Mladí se také mohou zúčastnit soutěžního kvízu a vyhrát tak jednu z mnoha hodnotných cen.

Více informací najdete na webových stránkách http://www.kpbi.cz.

Číst dál...

Z domova: Vhodná a bezpečná hesla jsou základem bezpečnosti i na školních sítích

Znáte to víc než dobře. Dobré a bezpečné heslo je základ. Přihlášení do e-mailového klienta, e-shopping, sociální sítě, e-banking... Ve všech aplikacích používáme uživatelské přihlášení unikátní kombinací jména a hesla. Dobré heslo by mělo náš účet dostatečně chránit a u kritičtějších aplikací, např. přístupu a práci s elektronickým bankovnictvím, je ještě vhodné jej doplnit verifikací přes mobilní telefon.

Existuje několik základních pravidel jak tvořit bezpečná hesla a čeho se při jejich používání vyvarovat. Updatovaný přehled najdete zde a nezapomeňte, že sebelepší heslo zapsané v sešitu vedle klávesnice nebo na lepícím papírku na monitoru je jako by nebylo žádné.

Více informací najdete zde.

Číst dál...

Z domova: Krádeže na Facebooku – pozor na nové manipulativní metody sociálního inženýrství

Techniky manipulace v prostředí sociálních sítí, ale i na internetu vůbec, se neustále vyvíjejí. Působí na různé lidské emoce, které zneužívají ve snaze získat od oběti osobní údaje a v poslední době i údaje k online bankovnictví. Nedůvěřujte podezřelým žádostem o půjčky, provedení bankovních transakcí, sdělení přístupových hesel, případně zaslání verifikačních SMS při manipulaci s účty. Toto všechno jsou požadavky, které mohou potenciálně vést k převzetí kontroly nad vašim účtem a krádeži peněz.

Také si dejte pozor na to, aby si na vaše osobní údaje někdo nevzal úvěr. I takové případy jsou známy. Dobrá je pravidelná kontrola účtu a při jakémkoliv podezření na nekalou činnost v souvislosti s vašimi účty ihned informujte svoji banku a poraďte se na dalším postupu.

Více informací naleznete zde.

Číst dál...

Ze světa: Projekt věkové klasifikace online obsahu může pomoci rodičům v hledání vhodných stránek pro jejich děti

Věková klasifikace obsahu není v ČR povinná a doposud probíhá na bázi samoregulace. Známe ji především z prostředí veřejnoprávní televize, ale i některé soukromé televizní kanály své tituly klasifikují (např. UPC). V prostředí internetu, tedy online přístupného obsahu, žádný systém označování podle věku není. Těžiště sledování vizuálního obsahu se ale stále více přesouvá směrem k online a především u mladé generace je právě internet zdrojem, odkud si stahují anebo sledují seriály, videa a filmy. Televizi už v podstatě nepoužívá a pokud ano, tak jen jako zobrazovací jednotku připojenou na počítač nebo herní konzoli.

Systém věkové klasifikace obsahu je tématem projektu Miracle, který pro oblast České republiky řeší NCBI. Jeho cílem je zavést vzájemně přenositelný a softwarově čitelný formát věkové klasifikace online obsahu. V případě zavedení do praxe a akceptace ze strany poskytovatelů obsahu by mohlo jít o praktický nástroj.  Např. rodičům by velmi pomohl zorientovat se v nepřeberné nabídce online obsahu především v případech, kdy by měli zájem najít a vytipovat vhodné stránky pro své děti, začínající se pohybovat v internetovém prostředí. Zajímavým řešením také může být implementace filtrace webového obsahu do různých vyhledávačů, firewallů a podobných softwarových nástrojů. Tak se z nich mohou stát i vhodné nástroje rodičovské kontroly, nabízející dětem odpovídající obsah jejich věku.

Více informací zde

Číst dál...

Z domova: NCBI zahájilo provoz OnlineHelpline – nízkoprahového centra pomoci

Národní centrum bezpečnějšího internetu zahájilo provoz OnlineHelpline. Jde o nízkoprahové kontaktní centrum, jehož cílem je pomoci uživateli v nouzi. Poskytuje pomoc dětem ohroženým sexuálním zneužíváním, kyberšikanou, groomingem, stalkingem a jinými negativními jevy na internetu a v kyberprostoru, které mohou negativně ovlivnit jejich vývoj a zanechat trvalé následky. Poskytuje také pomoc dospělým a seniorům v závažných životních situacích, spojených s užíváním internetu a ICT technologií, které vnímají jako naléhavé, ohrožující a krizové a nedaří se jim je zvládat běžnými způsoby. OnlineHelpline je jediná linka pomoci, specializující se na problematiku internetu a online hrozeb.

Prostřednictvím kontaktního formuláře nebo e-mailem mohou uživatelé na OnlineHelpline napsat svůj problém. Odeslání dotazu na OnlineHelpline je anonymní. Uvedením svého kontaktu umožníte komunikaci s Vámi a především odeslání odpovědi. OnlineHelpline lze také kontaktovat telefonicky na č. +420 252 548 438, a to v pondělí a ve středu od 14:00 hod. do 16:00 hod.

Více informací najdete zde.

Číst dál...

Hlášení škodlivého obsahu a škodlivých projevů na internetu

Narazíte-li při svém brouzdání internetem na stránku se škodlivým obsahem anebo se setkáte ať už vy sami anebo někdo ve vaší blízkosti s projevy kyberšikany, můžete vše nahlásit na Online hotline, horkou linku Národního centra bezpečnějšího internetu, anebo Horkou linku Policie ČR.

Veškeré novinky a zajímavé odkazy na články, týkající se internetové a kybernetické bezpečnosti, naleznete na sociálních sítích NCBI:

Facebook: https://www.facebook.com/saferinternet.cz

Twitter: https://twitter.com/ncbicz

YouTube: https://www.youtube.com/user/saferinternetczech

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
Safer internet Bezpečně online OnlineHotline OnlineHelpline
Horká linka Policie ČR
Když narazíte na ilegální obsah na internetu – nahlaste ho kliknutím na tlačítko
HLÁSÍM NEZÁKONNÝ OBSAH
OnlineHotline
DMC Firewall is a Joomla Security extension!