Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Newsletter 1/2015 (8)

Vážení čtenáři,
tak jak jsme byli zvyklí dlouhá léta označovat březen za měsíc knihy a v novodobé historii za měsíc internetu, květen za měsíc lásky a říjen za měsíc kybernetické bezpečnosti, začátek roku můžeme směle označit za měsíce soutěží, se kterými se v posledních dnech doslova „roztrhne pytel“. V Den ochrany osobních údajů odstartoval UOOU svou tradiční soutěž s názvem „Moje soukromí! Nekoukat – nešťourat!“ a hned v těsném závěsu se připojuje Národní centrum bezpečnějšího internetu, které k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2015 10. února 2015 startuje soutěže hned dvě.
Den bezpečnějšího internetu je pro nás vůbec jednou ze stěžejních událostí, která přesto, že se letos koná 10. února 2015, bude otevírat aktivity, které budou probíhat nejen po dobu letošního roku, ale přesáhnou i do roku příštího. Jejich obsah bude i nadále plnit jednu ze stěžejních rolí naší organizace, což jsou úkoly vyplývající z realizace vzdělávacího a osvětového střediska v oblasti bezpečného užívání online technologií a digitálních prostředků s nemodernějšími technologiemi. Zaměříme se na posílení aktivit projektu posílení bezpečnostních infrastruktur na školách eSafety label, projekt související s podporou šíření a zlepšování povědomí o online bezpečnosti v regionech Kraje pro bezpečný internet a nebudeme myslet jen na naše nejmladší a začínající uživatele online technologií, ale také na druhou nejohroženější skupinu z hlediska bezpečnosti, tedy seniory.
V oblasti bezpečnosti se otevírá mnoho dalších směrů budoucího vývoje, s nimiž bude online bezpečnost velmi úzce spjata. K těm základním, o kterých se začíná hovořit stále častěji a pomalu ale jistě vstupují do našich každodenních životů, patří internet věcí, cloudové technologie, systémy nonstop monitorující aktuální hodnoty lidského těla a počítače v automobilech. Trendy roku 2015 nás tedy nenechávají na pochybách, že by online a kybernetická bezpečnost byly vyřešeny. Spíše naopak – jejich aktuálnost bude spolu s neustále se zvyšujícím počtem zdrojů potenciální zranitelnosti o to větší.

Bezpečný a (nejen online) bezproblémový rok Vám přeje,
Národní centrum bezpečnějšího internetu
Saferinternet.cz

Aktuálně: Den bezpečnějšího internetu 2015 je za dveřmi. Pojďme společně tvořit lepší internet…

Den bezpečnějšího internetu 2015 se bude konat už bezmála za dva týdny (10. února 2015). Národní centrum bezpečnějšího internetu je už tradičně koordinátorem s ním souvisejících aktivit na území ČR. V jeho rámci odstartují 10. února hned dvě soutěže.
NCBI dále bude spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem vnitra ČR pořádat tiskovou konferenci, která proběhne na půdě Sněmovny PČR.
Mottem letošního, už dvanáctého ročníku Dne bezpečnějšího internetu, je „Pojďme společně tvořit lepší internet“. V rámci tohoto motta bude po celém světě organizováno mnoho informačních a osvětových akcí, jejichž cílem je upozornit na fakt, že pozitivní obsah a projevy online jsou věci každého uživatele, tedy každého z nás.
Více informací zde

Číst dál...

Z domova: NCBI vyhlašuje v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2015 soutěž pro vzdělávací organizace. Připojte se i vy, můžete vyhrát jednu z velmi hodnotných cen!

Národní centrum bezpečnějšího internetu organizuje ve spolupráci se svými partnery v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2015 soutěž. Je určena především vzdělávacím, osvětovým a informačním organizacím, které pracují primárně s cílovými skupinami dětí a mládeže. Soutěž je dotována mnoha zajímavými a hodnotnými cenami z oblasti moderní digitální techniky a zábavy, mezi kterými nechybí např. oblíbené tablety Lenovo Yoga anebo Dell Venue 7, dárkové balíčky od společnosti CZ.NIC, obsahující velkokapacitní USB flash paměť a knihu o základních pravidlech bezpečnosti v prostředí internetu.
Jednoduchá pravidla soutěže najdete zde, organizace zapojené do soutěže spolu s informacemi o jejich aktivitách budeme postupně umísťovat do interaktivní mapy viz zde.
Více informací viz http://www.saferinternetday.cz

Číst dál...

Z domova: NCBI přichází v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2015 s novinkou – kreativní soutěží iSejf aneb „Je tvůj komp dost safe?“

Kreativní soutěž iSejf je určena především dětem a mládeži ve věku od 6 do 20 let. Jejím cílem bude kreativní zpracování tématu, které bude vyhlášeno pro každý měsíc roku 2015 s výjimkou prázdninových měsíců, kdy poběží soutěž jen jedna. Každé téma bude vyhlašované před začátkem kalendářního měsíce a vyhodnocena po jeho ukončení.
Témata se budou týkat především základních oblastí počítačové bezpečnosti a záměrem soutěže bude je kreativní formou zpracovat. Soutěž bude oficiálně odstartována k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu, 10. 2. 2015 a už dnes můžeme prozradit, že její první téma se bude týkat bezpečnosti na Facebooku. Každé kolo soutěže bude dotováno hodnotnými cenami. Více informací se dozvíte na webových stránkách http://www.isejf.cz, kde najdete kromě popisu soutěže a měsíčních témat také její pravidla.

Číst dál...

Z domova: „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ – Úřad pro ochranu osobních údajů vyhlásil další ročník své kreativní soutěže

Cílem soutěže Úřadu pro ochranu osobních údajů je poukázat na fakt, že osobní údaje je potřeba si v prostředí internetu chránit, a to obzvlášť informace citlivé a personálního charakteru. Na toto téma UOOU už každoročně vyhlašuje soutěž, její letošní ročník je už v pořadí devátý.
Děti, kterým je soutěž primárně určena, mohou napsat povídku, úvahu či zamyšlení, scénář anebo také mohou příběh, který si na dané téma vymyslí, sehrát a natočit na video nebo ztvárnit např. ve formě komiksu. Sečtělejší mladí uživatelé mají možnost napsat referát na téma, v jaké knize se setkali s tématem ochrany osobních údajů a soukromí, a ve které historické události vidí roli ochrany soukromí jako klíčovou.
Soutěžní příspěvky mohou děti ve věku do 18 let poslat do 17. dubna 2015, a to buď elektronicky na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. anebo poštou.
Více informací zde

Číst dál...

Z domova: většina uživatelů se ještě nezamýšlela nad svým digitálním dědictvím, které je důsledkem zanechávání digitální stopy v prostředí internetu. Někteří ani neví, o co jde.

Na základě výsledků dotazování cílové skupiny téměř 6000 respondentů v devíti zemích včetně ČR se prokázal fakt, že 83 % respondentů neví, co si mohou představit pod pojmem digitální dědictví a o tomto aspektu nikdy nepřemýšleli. Průzkum provedla společnost AVG na základě svého globálního programu AVG Digital Diaries.
Průzkum vychází z poměrně nového fenoménu. Dnešní generace padesátníků je totiž jednou z prvních, která po sobě zanechá poměrně významnou digitální stopu. To se samozřejmě týká nejen obsahu a informací, které byly do prostředí internetu umístěny v souladu s jeho moderní koncepcí UGC, ale samozřejmě i účtů na sociálních sítích, tweetů, obrázků, fotografií a videí, digitálních předplatných, internetového bankovnictví a mnoha dalších služeb.
Výsledky průzkumu jsou dalším důkazem známého faktu, a to že většina uživatelů o své digitální stopě, kterou po sobě zanechává v prostředí internetu, vůbec nepřemýšlí.
Více informací v oficiální tiskové zprávě zde

Číst dál...

Z domova: pozor na promyšlené metody sociálního inženýrství a phishingu

Jeden z největších bankovních domů v ČR informoval své klienty o nových vlnách phishingu a souvisejících metodách sociálního inženýrství, jejichž cílem je vylákání citlivých dat od uživatelů elektronického bankovnictví a následné zneužití bankovních účtů. Jelikož se tyto formy útoků opakují ve stále větší míře a míří jak na desktopové, tak i mobilní klienty elektronického bankovnictví, je dobré si připomenout některé ze základních zásad bezpečného užívání elektronického bankovnictví:
1.    Pracujte na legálním SW s pravidelnými updaty (především operačním systému a prohlížeči)
2.    Instalujte a mějte aktivní některý z antivirových programů, mnoho z nich je dostupných zdarma
3.    Nepřihlašujte se ke svým elektronickým účtům z nezabezpečeného připojení (na veřejných místech, tzn. např. letištích, kavárnách, tankovacích stanicích apod.)
4.    Ujistěte se, zda vaše elektronické bankovnictví běží ze správné a zabezpečené URL (adresní řádka je podsvícena zeleně u moderních prohlížečů, adresa začíná zkratkou https://)
5.    Mějte na paměti, že do přihlašovacích oken elektronického bankovnictví většiny bankovních domů se zadává pouze unikátní dvojice uživatelského jména/identifikátoru a hesla/certifikátu. Jakékoliv další informace citlivého charakteru, např. jméno, příjmení, adresu, r.č. apod. se v této fázi nevyžadují.
6.    Mějte vždy na paměti, že banky prostřednictví e-mailingu či SMS s požadavky uvedení citlivých dat se svými klienty nekomunikují.
7.    Nereagujte na informace o hrozící exekuci, dlužných částkách a další hrozby nesplněných finančních závazků, které byste objevili ve svých e-mailových anebo SMS zprávách. Takové informace jsou zpravidla podvržené a mají za cíl uživatele zmanipulovat. Máte-li ovšem sebemenší pochybnosti, raději se informujte přímo ve své bance.

Více informací zde

Číst dál...

Ze světa: Britská centrální banka akceptuje analýzu big dat jako jeden z rozhodovacích parametrů pro stanovení bankovních úroků

V dnešní době už asi nikoho nepřekvapí fakt, že big data (informační tok, který každodenně proudí internetem, a data, která uživatelé do jeho prostředí umístí) jsou pravidelně skenována a vyhodnocována. V té souvislosti přišla Britská centrální banka s oznámením, že výsledky skenování internetového provozu a analýza jeho „nálady“ bude jedním z určujících faktorů pro stanovení úrokových sazeb.
Podle hlavního ekonoma Bank of England může analýza informací v prostředí sociálních sítí přispět k lepšímu náhledu na to, co se skutečně děje.
Více informací zde

Číst dál...

Z domova: Češi cítí ponižování ze strany technologických firem

Nejnovější průzkumy, zaměřené na chování technologických společností, dokládají, že bezmála polovina Čechů ve věku nad padesát let cítí ponižování ze strany technologických firem. Nadpoloviční většina si dokonce stěžuje, že je firmy považují za technologicky negramotné. Češi také vnímají, že nejsou pro firmy důležitými zákazníky a nejsou spokojeni s produkty, které jsou určeny jejich věkové skupině.
Oproti tomu se Češi nejméně (v celosvětovém měřítku) obávají zveřejnění osobních údajů. Z toho má strach pouhých 23 % z celkového počtu respondentů, kteří odpověděli v rámci dotazníkového šetření; světový průměr je 44 % a největší strach o zveřejnění osobních údajů mají uživatelé v Německu.
Specifická je i obava téměř čtvrtiny českých respondentů, která se týká vyloučení ze svého okolí pro nedostatečnost technických znalostí.
Více informací viz tisková zpráva společnosti AVG, která byla vydána za účelem prezentace výsledků zmíněné studie.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
Safer internet Bezpečně online OnlineHotline OnlineHelpline
Horká linka Policie ČR
Když narazíte na ilegální obsah na internetu – nahlaste ho kliknutím na tlačítko
HLÁSÍM NEZÁKONNÝ OBSAH
OnlineHotline
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd