Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Newsletter 12/2012 (9)

Vážení čtenáři,

dovolte nám popřát Vám příjemné a klidné prožití vánočních svátků a všechno nejlepší do Nového roku 2013.

 

Vážíme si Vaší přízně a všech aktivit, které v souvislosti se snahou učinit internet bezpečnějším
a pozitivnějším místem realizujete.

První akcí, která nás čeká v novém roce 2013, bude „Den bezpečnějšího internetu 2013“. Jde
o mezinárodní aktivitu, jejímž cílem je především upozornit na potenciální rizika škodlivého obsahu
a škodlivým projevům online a dát impuls všem organizacím, pracujícím s mládeží, o tomto tématu otevřeně hovořit. Den bezpečnějšího internetu 2013 bude provázet motto „Komunikujte ohleduplně“, které má za cíl upozornit na potřebu zodpovědnosti při online komunikaci nejen ke svému okolí, ale i k sobě samotným.

Ke Dni bezpečnějšího internetu se připojuje i naše organizace a v jeho rámci vyhlašuje soutěž. Přidejte se k nám a vyhrajte jednu z hodnotných cen – určitě to bude stát za to! Hlavní výhrou bude ultrabook.

Veselé Vánoce, šťastný a bezpečný nový rok 2013!

 

Národní centrum bezpečnějšího internetu

www.saferinternet.cz

Z domova: NCBI vyhlašuje soutěž ke Dni bezpečnějšího internetu 2013

Národní centrum bezpečnějšího internetu vyhlašuje v rámci „Dne bezpečnějšího internetu“ soutěž pro všechny zúčastněné organizace! Do soutěže se mohou přihlásit všechny vzdělávací a informační organizace, které pracují s nejcitlivější cílovou skupinou z hlediska bezpečnosti na internetu – mladými lidmi. Jde především o školy, knihovny, informační centra pro mládež, domy dětí a mládeže apod. Zapojit se do soutěže je velmi jednoduché. Stačí zorganizovat jakoukoliv aktivitu s cílem informovat především mládež o potenciálních nebezpečích online (např. přednášku na téma bezpečnosti na internetu, otevřenou diskuzi, literární soutěž na téma bezpečnosti online apod.),dát nám do Národního centra bezpečnějšího internetu vědět o těchto aktivitách, které budete se svými svěřenci realizovat, umístit na stránky své organizace logo Dne bezpečnějšího internetu a prolinkovat obsah s našimi internetovými stránkami. Poté budete automaticky zařazeni do soutěže, jejíž výherce budeme losovat v průběhu první poloviny dubna 2013. Informace o všech organizovaných aktivitách v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2013 budeme průběžně umísťovat do interaktivní mapy na našich webových stránkách, kde budou přehledně k dispozici.

Den bezpečnějšího internetu proběhne 5. února 2013. Vaše aktivity nemusíte směrovat přímo k tomuto datu, pokud je uspořádáte kdykoliv před anebo krátce poté, samozřejmě můžete být také do soutěže zařazeni.

Sledujte naše webové stránky www.saferinternetday.cz, dozvíte se z nich vše o průběhu „Dne bezpečnějšího internetu 2013“.

Číst dál...

Z domova: proběhla konference „Praha bezpečně online 2012 – podněty pro školní praxi, prevenci a sociální práci“

Proběhla konference „Praha bezpečně online 2012 – podněty pro školní praxi, prevenci a sociální práci“. Na konferenci se sešlo celkem 130 odborníků především z řad pedagogických pracovníků, preventistů, zástupců Policie ČR apod. Nejzajímavější příspěvky se týkaly především řešení internetové kriminality z pohledu OSPOD, sociálních sítí z pohledu žáků a školní výuky, a obecných zásad bezpečnosti koncového uživatele. Posluchače nejvíce zajímaly konkrétní příklady z praxe a postupy, jakými je lze řešit především z pohledu pedagogů. Zájem byl také o ukázky nejlepších postupů a doporučení, které lze v případech kyberšikany a jejích projevů uplatnit.

 

Program konference a fotogalerii si můžete prohlédnout zde: http://www.saferinternet.cz/praha-bezpecne-online-2012.

Národní centrum bezpečnějšího internetu bude v organizování konferencí s tématy bezpečnosti online pokračovat i v příštím roce. Už nyní má naplánovanou konferenci v Senátu Parlamentu ČR, která proběhne v polovině května 2013. 

Číst dál...

Ze světa: Evropská komise navrhuje pravidla, která zajistí všem přístup na internetové stránky úřadů

Evropská komise navrhla pravidla, která by pro více než 100 milionů občanů zjednodušilo využívání veřejných služeb prostřednictvím internetu. Jde např. o hledání zaměstnání, registraci auta, podávání daňového přiznání a žádosti o vydání pasu nebo řidičského průkazu. Komisí navrhovaná směrnice o přístupnosti internetových stránek subjektů veřejného sektoru by od konce roku 2015 zavedla povinné funkce týkající se přístupnosti u 12 typů internetových stránek, které by byly v celé EU jednotné. 

Povinnost zajistit přístupnost by se vztahovala na základní veřejné služby, hledání zaměstnání, přihlášky na univerzitu a vydávání osobních dokladů a osvědčení. Navrhovaná nová pravidla by také objasnila, co přístupnost internetových stránek znamená (technické specifikace, metodika posuzování, podávání zpráv, praktické vyzkoušení), a úřady by byly podporovány, aby tato pravidla uplatňovaly u všech služeb, nejen u těch, které jsou na povinném seznamu.

Více se dočtete zde: http://www.saferinternet.cz/novinky/1709-3

Číst dál...

Ze světa: Proti pohlavnímu zneužívání dětí prostřednictvím internetu bude společně bojovat 48 zemí z celého světa

Evropská komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová a americký ministr spravedlnosti Eric Holder zahájí 5. prosince konferenci Globální aliance proti pohlavnímu zneužívání dětí prostřednictvím internetu. V rámci této aliance mají političtí činitelé z celého světa spojit své síly tak, aby se zlepšilo vyhledávání obětí, aby se těmto obětem dostávalo lepší pomoci a aby pachatelé, kteří se zneužívání dopouštějí, byli řádně staveni před soud.

Oficiálního zahájení iniciativy se zúčastní ministři a vysocí činitelé ze všech 27 členských států EU a také zástupci dalších 21 zemí (Albánie, Austrálie, Černé Hory, Filipín, Ghany, Gruzie, Chorvatska, Japonska, Jižní Koreje, Kambodže, Moldavska, Nigérie, Norska, Nového Zélandu, Spojených států amerických, Srbska, Švýcarska, Thajska, Turecka, Ukrajiny a Vietnamu).

 

Více se dočtete zde: http://www.saferinternet.cz/novinky/1711-3

Číst dál...

Aktuálně: Nakupujte na internetu bezpečně

Vánoce a povánoční slevy jsou každoročním obdobím žní pro prodejce zboží všeho druhu. V posledních letech stále roste podíl internetového nakupování a je jednoznačné, že s rozvojem mobilních zařízení stále více zákazníků přichází na chuť nakupování z pohodlí domova. Mnoho z nich si ovšem neuvědomuje, že internetové nakupování s sebou nese jistá rizika a každoročně tak roste počet bezpečnostních incidentů s ním spojených. Společnost Eset připravila pro uživatele několik praktických zásad, jejichž dodržováním lze potenciální nebezpečí minimalizovat.

 

  1. Připravte na nákupy své zařízení: Stejně jako musí být závodní auto připraveno před důležitým závodem, měl by být i váš počítač nebo mobil připraven pro nakupování online. Věnujte čas tomu, abyste aktualizovali operační systém, internetové prohlížeče, antivirový program a anti-malware systém.

  2. Zůstaňte u prověřených obchodů: Nakupujte od obchodníků, kteří si vybudovali reputaci tím, že dělají to, co slíbí, a jsou schopni dodat nabízené zboží včas. Poslední věc, kterou byste si před svátky přáli, je darovat špatné dárky nebo nedarovat nic, protože objednané zboží nedorazí včas.

  3. Vyžadujte zabezpečenou komunikaci: Jestliže nakupujete online, dbejte na to, aby byla veškerá komunikace šifrovaná použitím protokolu SSL. Je to standard, který slouží k šifrování komunikace mezi uživatelem a serverem. Na první pohled to poznáte tak, že je v adrese zobrazen odkaz s HTTPS. Jestliže chcete nebo musíte nakupovat přes WIFI, nakupujte raději z domova nebo ze zabezpečené WIFI sítě. To poznáte tak, že je u WIFI sítě symbol zámku, což značí, že je zabezpečena. Vyhnete se tak riziku, že informace, které odesíláte skrze tuto bezdrátovou síť, mohou být zneužity a zobrazeny někým jiným.

  4. Nečekejte peníze za odpovědi na otázky: Na internetu se objevuje mnoho lákavých nabídek, které nabízí peníze za odpovědi na jednoduché a krátké otázky typu “Používáte internet doma i v zaměstnání”, “Jakou barvu má toto červené auto?” apod. Pokud vám tedy bude někdo na stránkách nabízet např. tisíc korun za odpovědi na krátký dotazník, rozhodně na nic neodpovídejte, na nic nečekejte a stránku pro jistotu zavřete.

  5. Zabezpečte svá zařízení: Chraňte svá zařízení tím, že je opatříte heslem. Znemožníte tak případným zlodějům přístup k vašim soukromým datům. Taková hesla lze nastavit v každém zařízení. Vyberte si hesla, která jsou pro vás jednoduše zapamatovatelná, ale útočníkům se budou jen těžce hádat. Nastavte si automatické zamykání zařízení opravdu bezpečným heslem, čímž ochráníte zařízení i v případě, že ho zapomenete zamknout sami. Tím bude zařízení chráněno i pro případ, že ho ve stresu z nakupování dárků zapomenete v taxi, MHD nebo vám ho někdo ukradne.

  6. Dávejte si pozor na málo uvěřitelné nabídky: I když to v některých případech bude určitě lákavé, vyhněte se obchodům, které nabízí zboží neuvěřitelně levně. Je to zkrátka vysoce rizikové. Vzpomeňte si na lidi, kteří nakoupili až příliš levně a své zboží třeba nikdy nedostali. Vždy se dívejte na reference obchodu.

  7. Zůstaňte obezřetní i po svátcích: Po svátcích má většina z nás tendenci nevěnovat pozornost výpisům z účtů, které dostáváme v papírové, nebo stále častěji v elektronické podobě. Pokud budete okradeni, nebo budou vaše platební údaje zneužity, je výpis první možnou cestou, jak to zjistit. Zaměřte se na transakce, kterých si nejste vědomi. Pokud se tedy na výpise objeví transakce nějakého místa na světě, kde jste nikdy nebyli, nebo jste tam neprováděli žádný obchod, zbystřete a pátrejte. Jen tak velmi rychle zjistíte, kam peníze odtekly a můžete se rychle postarat o nápravu.

 

Zdroj: Eset.cz

Číst dál...

Ze světa: Organizace ISFE zveřejnila výsledky unikátního průzkumu zaměřeného na videohry

Tuzemští hráči vedou v oblibě hraní online. Zatímco evropský průměr mezi hráči na všech platformách je 81 procent, Češi vedou žebříček s 90 procenty hráčů, kteří hrají hry přes internet. Naopak, co se týče využívání systému věkového hodnocení her PEGI, dopadli čeští hráči nejhůře z celé Evropy. Věkové symboly PEGI na krabicích od her bere při nákupu v úvahu pouze 28 % z nich. Obsahové symboly, které se objevují na zadní straně krabic pak sleduje 16 % hráčů v ČR. Evropský průměr je přitom 51, respektive 33 %.

„Výsledky průzkumu v oblasti využívání PEGI hodnocení v ČR jsou alarmující,” říká prezident Asociace herního průmyslu ČR a SR Dušan Benža. „AHP se jako člen ISFE snaží propagovat znalost PEGI všemi prostředky, ale v tomto směru je znát, že cesta k většímu uvědomění českých rodičů bude ještě dlouhá.”

 

Více informací o zveřejněném průzkumu se dočtete zde: http://www.saferinternet.cz/novinky/1715-3

Číst dál...

Z domova: Sdružení Linka bezpečí vydává novou publikaci "Děti a online rizika"

Sdružení Linka bezpečí (SLB) vydalo koncem listopadu odbornou publikaci s názvem "Děti a online rizika" zaměřenou na online aktivity dětí a dospívajících a důsledky, které na jejich život i vývoj mohou mít. 

Jedná se již o pátou odbornou publikaci, vydanou v SLB, která představuje hlavní témata a okruhy problémů, s nimiž se volající obracejí na odborné služby SLB. Cílem této publikace je předat čtenářům nejen obecné informace, či odborné závěry, ale seznámit je také s příklady z praxe a přinést inspiraci pro výchovné či vzdělávací působení.

I když je internet v současné době jedním z hlavních mediálních témat, přišlo nám důležité zaměřit se na problémy, které jsou v rámci bezpečného internetu pořád opomíjeny a moc se o nich nemluví a jsou tak trochu tabu. Věříme, že poskytování ověřených a vyvážených informací odborníkům i laikům napomůže předcházení rizik spojených s online světem, říká vedoucí Linky bezpečí Mgr. Peter Porubský.

Publikace je volně ke stažení na webových stránkách: http://www.linkabezpeci.cz/data/articles/down_738.pdf

Číst dál...

Horká linka: jak hlásit nebezpečný obsah

Horká linka je nadále aktivní v boji proti dětské pornografii, kdy přijímá hlášení od internetových uživatelů a zahraničních partnerských linek a ve spolupráci s provozovateli stránek, na kterých je obsah uložen a s Policií ČR se snaží daný obsah smazat.

K čemu Horká linka slouží?

Internetová Horká linka je kontaktní centrum, které přijímá hlášení týkající se nezákonného a nevhodného obsahu na internetu. Prvořadým cílem Horké linky je odstranění nezákonného obsahu z internetu v co nejkratší době od chvíle, kdy se o takovém obsahu v síti dozvíme. Horká linka je provozována v rámci projektu Saferinternet.cz.

Uživatelé mohou využít anonymní formulář na www.ohlaste.horkalinka.cz nebo mail s možností zpětné vazby Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">ohlaste@horkalinka.cz.

Číst dál...

Jak na stížnosti na Facebooku?

Na Horkou linku nám často přicházejí hlášení týkající se problémů s Facebookem. Jedná se zejména o různé formy kyberšikany, zesměšňování a znevažování lidí. Nejběžnějším případem je vytvoření fiktivní stránky/profilu osoby a následné pomlouvání a další útoky na tuto osobu prostřednictvím právě vytvořeného profilu.

Pro ty nejurgentnější případy, kdy se cítíte přímo ohroženi, poškozováni či z jiného důvodu chcete řešit případ na Facebooku co nejrychleji, byl díky součinnosti s mezinárodní sítí INHOPE a INSAFE zřízen speciální kontakt na naší Horké lince. Operátoři Horké linky podnět vyhodnotí a předají kontaktnímu centru Facebooku. Hlášení poslaná přes Horkou linku jsou řešena rychle a s nejvyšší prioritou.  Výhodou je také možnost případ popsat do těch nejmenších detailů, není zde omezení vybírat z předdefinovaných možností.

Pro zaslání takovéhoto hlášení využijte anonymní formulář  http://ohlaste.horkalinka.cz/ Horké linky či přímo náš e-mail ohlaste@horkalinka.cz.

Nejdůležitější ze všeho je poskytnout nám přesnou URL adresu dané stránky na Facebooku, dále pak popsat důvod nahlášení stránky, a to co nejpodrobněji. Pomocí formuláře můžete poslat své hlášení anonymně (pokud sami neuvedete kontakt).

Anonymní hlášení  vyžaduje, aby byl problém detailně popsán. Doporučujeme také danou stránku ofotit (pomocí tlačítka klávesnice Print Screen) a uložit jako přílohu hlášení. V případě chybějících podstatných informací nemůžeme případ vyřešit.

Emailové hlášení: Pomocí emailu se dá aktivně a efektivně komunikovat, požádat o doplnění potřebných informací a vyřešit tak případ rychleji. Proto tento postup preferujeme.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
Safer internet Bezpečně online OnlineHotline OnlineHelpline
Horká linka Policie ČR
Když narazíte na ilegální obsah na internetu – nahlaste ho kliknutím na tlačítko
HLÁSÍM NEZÁKONNÝ OBSAH
OnlineHotline
DMC Firewall is a Joomla Security extension!